Newsletter

News
RSS

Moje wzory

Sztuczne muchy krok po kroku » Moje wzory

Sukcesywnie będę tutaj dodawał wykonane przeze mnie wzory sztucznych much, jednak wszystko jest uzależnione od wolnego czasu, a z tym jest ostatnimi czasy problem. W razie pytań dotyczących wykonywania sztucznych much, a także propozycji wzorów, które chcielibyście tutaj zobaczyć proszę pisać na e-mail dostępny w kontakcie.

Krystian Niemy

 • Sucha CDC

  Sucha CDC

  2017-03-22 22:52

  Prosta i skuteczna sucha mucha w klasycznym brązowym kolorze. Tułów został wykonany z delikatnego i bardzo dobrze skręcającego się na nici dubbingu Spirit River Fine&Dry, które również dobrze sprawdza się na nimfkach.

   

   

 • Pupa chruścika

  Hare Tan Pupa

  2017-03-05 15:13

  Bajecznie prosta w wykonaniu larwa wychodzącego chruścika, która jest bardzo skutecznia podczas rójki tego owada. Sprawdziła się w szczególności na dunajeckich pstrągach.

 • Holo Quill - hiszpańska nimfa perdigone

  Holo Quill - hiszpańska nimfa perdigone

  2017-01-23 21:52

  Nimfy perdigone są niezwykle proste w wykonaniu, a w wielu wypadkach bardzo skuteczne. Pochodzą z pudełek hiszpańskich muszkarzy i to właśnie jeden z nich kilka lat temu przekazał mi informacje na ich temat. Konstrukcja jest prosta: ogonek, zalany klejem UV tułów (najczęściej wykonany z lamety holo) i główka.

 • Duży streamer

  2016-10-05 00:06

  Tym razem coś dużego na największe drapieżniki jak szczupak czy głowacica. Połączenie syntetycznych włosów podpartych na sierści z ogona jelenia, a wykończowych rynkową nowością włoskiej marki Stonfo - główką Streamer Fish Head to najważniejsze cechy tego wzoru.

 • Nimfa Hot Grey & Pearl

  2016-08-17 22:08

  Jedna z moich ulubionych pstrągowych nimf, którą stosuję z powodzeniem wiosną oraz w chwilach, gdy woda jest lekko przybrudzona.

 • Widelnica Evolution

  2016-02-26 20:57

  Miło mi zaprezentować jako chyba pierwszej osobie imitację widelnicy wykonanej z najnowszych materiałów marki Hemingway z serii Evolution. Na kompletny zestaw składa się odwłok z ogonem, grzebiet z nóżkami oraz folie do wykończenia całości.

 • HL hopper

  HL hopper

  2015-12-29 11:00

  Tym razem wykonałem bardzo prosty wzór z pianki, na których to uwielbiam wykonywać różne dobrze pływające muchy. Tego typu wzory są bardzo popularne za oceanem do połowu pstrągów, jednak w naszych warunkach pstrąg, kleń, jaź też nie przepuści takiej imitacji.

 • Skuteczna czarna nimfa

  Black & Silver nymph

  2015-12-18 23:05

  Połączenie czarnego tułowia oraz srebrnej główki składa się na bardzo skuteczną nimfkę, które stosuję od wielu lat. Już nimfą w tych dwóch kolorach można skutecznie łowić, jednak dodatek błyszczącego dubbingu w kolorze fioletu jeszcze dodatkowo poprawia efektywność tego wzoru.

 • Imitacja tobiasza

  Imitacja tobiasza

  2015-08-30 17:21

  Tym razem coś na morską troć, sea bassa i inne drapieżniki, nie tylko słonowodne, ponieważ kolorystyka jest dosyć uniwersalna. Tobiasz to ulubiony pokarm wielu gatunków i warto mieć jego imitację podczas wyprawy na Bałtyk czy też łowiąc u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

 • Pupa chruścika

  Pupa chruścika

  2015-07-17 21:35

  Imitacja larwy przeobrażającego się chruścika tzw. pupy, której tułów został wykonany z ciekawego materiału, który wręcz został stworzony do tych imitacji - jest to Natural Latex marki Veniard.

 • Klinkhammer

  Klinkhammer

  2015-06-27 12:01

  Klinkhammer to popularny i skuteczny emerger, którego wymyślił w latach 80-tych holender Hans van Klinken. Jego celem było imitowanie imitacji wyrajających się chruścików i właśnie teraz, bo to jest okres chruścika sprawdza się wyśmienicie.

 • Czarny Woolly Bugger

  Czarny Woolly Bugger

  2015-05-31 20:04

  Pstrągowy klasyk w wersji z pomarańczową główką oraz błyszczącym tułowiem, który powinien się znajdować w pudełku każdego muszkarza.

   

 • Larwa jętki

  Larwa jętki

  2015-05-01 22:10

  Larwa jetki wykonana z ciekawych semi realistycznych materiałów serbskiej marki Hemingway's, które można stosować na kilka sposobów. Jeden z nich prezentuję poniżej, a o innych metodach przy okazji innych wzorów.

 • Mikro jig

  Mikro nimfa jig

  2015-04-05 13:55

  Mikro nimfka wykonana na najmniejszym na rynku jigowym haczyku w rozmiarze 20. Klasyczna kombinacja kolorów z srebrną główką wolframową oraz holograficznym akcentem zawsze mi się sprawdzała.

 • Kiełż

  Kiełż

  2015-02-23 19:40

  Kiełż został wykonany z miksu dubbingów, po pierwsze z dubbingu Polar Dub marki Hareline, który to posiada interesującą strukturę tzn. jest lekko transparentny, gdy jest mokry oraz odrobiny świetnego kiełżowego dubbingu - Sow Scud marki Wapsi.

 • Chruścik Hair Caddis

  Chruścik Hair Caddis

  2014-12-31 17:17

  100% sierściuch wzorowany na klasycznym Elk Hair Caddis, od którego różni się brakiem jeżynki na tułowiu, którą pominąłem ze względu na zastosowanie dubbingu z wiewiórki.

 • Komarek - mikro muszka

  Komarek - mikro muszka

  2014-12-07 20:18

  Każdy z nas spotkał się nad wodą w szczególności późną jesienią czy w okresie zimowym, kiedy to coś tam zbierają, a nie za bardzo widać co to lata. Z reguły są to ciemne mikro muszki potocznie nazywane sieczką.

 • Nimfa Copper John

  Copper John v.

  2014-11-30 14:21

  Copper John to prosta, skuteczna i dzięki temu niezwykle popularna nimfa, w szczególności za oceanem acz nie tylko. Ten stosunkowo młody wzór, bo lata 90-tą trzeba za takie uznać doczekał się wielu modyfikacji, tutaj od oryginału różni się tylko pochewką oraz dodałem klej UV.

   

 • Black & Grizzly Snatcher

  Black & Grizzly Snatcher

  2014-11-09 10:46

  Snatcher to bardzo skuteczna jeziorowa mucha, którą warto stosować podczas powierzchniowego żerowania pstrągów. Tego typu wzóry wykonuje się na haczyku zakrzywionym o kiełżowo/pupowym profilu, a znakiem rozpoznawalnym jest jeżynka na tułówiu.

 • Złoto-oliwkowy buzzer

  Złoto-oliwkowy buzzer

  2014-09-20 15:52

  Kolejny jeziorowy buzzerek przygotowany na potrzeby kolejnych wyjazdów na czeskie łowiska. Do wykonania tej muchy użyłem dwa nowe na naszym rynku i ciekawe materiały tj. cienką nić/lametę Micro Glint rodem w Wielkiej Brytanii oraz czerwoną wersję popularnego kleju UV marki Loon.